KFS - szósty nabór wniosków w ramach rezerwy

Print Drukuj
 
Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku ogłasza szósty nabór wniosków o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy ze środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Nabór wniosków prowadzony będzie w okresie od 23.10.2023 do 11.12.2023 r.
 
Kwota środków dostępnych na dzień 6.12.2023 r.: 1741,80 zł
 
Prosimy o zapoznanie się z zasadami oraz kompletne wypełnianie wniosków, jak również przedstawianie stosownych załączników.

Wnioski będą rozpatrywane według kolejności ich wpływu.


Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego można przeznaczyć na sfinansowanie:
  • kursów i studiów podyplomowych realizowanych z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  • egzaminów umożliwiających uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  • badań lekarskich i psychologicznych wymaganych do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem,
  • określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS. 
 
W 2023 roku środki z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego będą przeznaczone na wsparcie kształcenia ustawicznego w następujących priorytetach ustalonych przez Radę Rynku Pracy:

Priorytety wydatkowania środków rezerwy KFS wynikające z decyzji Rady Rynku Pracy (tzw. priorytety rezerwy):
  • wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych
    w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS
     
  • wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności
     
  • wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju

    Ważne: W ramach trzeciego naboru wniosków o środki rezerwy, na podstawie Strategii Rozwoju Powiatu Brzeskiego 2021 – 2030 przyjęto, że obszarami / branżami kluczowymi dla rozwoju powiatu brzeskiego wymagającymi szczególnego wsparcia w postaci różnego rodzaju form kształcenia ustawicznego są:
     
    • 1.1.8. Zapewnienie warunków dla doskonalenia i rozwoju kadr oświatowych
    • 1.3.3 Wsparcie i promocja rolnictwa, w szczególności opartego na produkcji ekologicznej i specjalistycznej, w tym m.in. wsparcie informacyjne, szkoleniowe i doradcze, promocja (np. gospodarstwa demonstracyjne), a także w kierunku rozwoju drobnego przetwórstwa rolno-spożywczego
      • (Cel strategiczny nr 1: Zintegrowany rozwój gospodarki i edukacji oraz wzrost poziomu zatrudnienia na terenie powiatu brzeskiego)
    • 2.2.5.Wsparcie rozwoju branży sportowej, szczególnie rozwoju kadr trenerskich
      i usług rehabilitacji sportowej
      • (Cel strategiczny nr 2: Rozwój wszechstronnej oferty czasu wolnego oraz profesjonalizacja sektorów turystyki wypoczynkowej i sportu, bazujących na zasobach środowiskowych, infrastrukturalnych i kulturowych powiatu brzeskiego)
    • 3.2.4. Rozwój zasobów kadrowych dla potrzeb jednostek ochrony zdrowia,
      w szczególności w specjalizacjach niszowych (psychiatria, w tym dziecięca, choroby zakaźne).
    • 3.3.2. Podnoszenie potencjału służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, porządek publiczny i ratownictwo, w tym w zakresie rozwoju infrastruktury
      i wyposażenia oraz doskonalenia zawodowego
      .
      • (Cel strategiczny nr 3: Wzmacnianie komfortu i bezpiecznego środowiska życia mieszkańców powiatu brzeskiego).
    • 4.1.1. Podnoszenie kompetencji i wzrost motywacji kadr samorządowych
  • wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego
     
  • wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej. 

Każdy z wymienionych priorytetów traktowany jest równorzędnie.

Szczegółowe wytyczne dotyczące priorytetów znajdują się w załączeniu.

W ramach naboru nie będą realizowane wnioski niespełniające ww. priorytetów.

 
Przed złożeniem wniosku prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami przyznawania środków na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników oraz pracodawcy znajdującymi się w załączeniu.

W zasadach wskazano:
  • priorytety, których spełnienie warunkuje możliwość ubiegania się o wsparcie w ramach środków rezerwy
     
  • szczegółowe zasady przyznania dofinansowania oraz kryteria oceny wniosków.
 
Mając na uwadze dostępny limit środków oraz obowiązujące przepisy prawne, wskazujące iż dopuszcza się negocjacje - pomiędzy Dyrektorem Urzędu a pracodawcą – dotyczące treści wniosku w celu ustalenia ceny usług kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem ustawicznym, realizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu, z uwzględnieniem zasady zapewnienia najwyższej jakości usługi oraz zachowania racjonalnego wydatkowania środków publicznych, przyjęto że wsparcie na osobę będzie wynosić:
  • 80% planowanych do poniesienia wydatków na kształcenie ustawiczne, nie więcej jednak niż 6 000 zł w danym roku na jednego uczestnika
  • 100% planowanych do poniesienia wydatków na kształcenie ustawiczne, nie więcej jednak niż 6 000 zł w danym roku na jednego uczestnika – jeśli należy do grupy mikroprzedsiębiorstw.

    W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy dofinansowanie może zostać przyznane w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy.

 


Obowiązująca wersja wniosku 2023 (3).

W przypadku wypełniania wniosku w formie elektronicznej prosimy o zweryfikowanie poprawności wydruku - należy użyć aktualnego oprogramowania np. Adobe Acrobat Reader DC.

 
Wnioski należy składać w wyznaczonym przez Urząd terminie w Sekretariacie Urzędu (pokój 23, II piętro), przesyłać pocztą tradycyjną (decyduje data wpływu wniosku do Urzędu). Urząd dopuszcza możliwość złożenia wniosku rónież w formie elektronicznej.
Wniosek złożony w formie elektronicznej musi posiadać:
  1. bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym
  2. podpis potwierdzony profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej.

Portal praca.gov.pl nie umożliwia złożenia wniosku w wyżej wymienionej formie, wniosek po podpisaniu w sposób wskazany powyżej należy złożyć za pośrednictwem ePUAP.

Informacje dotyczące prowadzonego naboru udzielane są:
  • telefonicznie pod numerem: 14 66 46 267
  • osobiście: pokój nr 13 (I piętro).

Wnioski składane poza wyznaczonymi terminami nie będą podlegały rozpatrzeniu.

Fakt terminowego złożenia wniosku, jak również kolejność jego złożenia nie decydują o sposobie jego rozpatrzenia.
 

Załączniki

Zasady przyznawania środków z KFS 2025 (2) aktualizacja kwiecień
Zasady przyznawania środków z KFS 2025 (2) aktualizacja kwiecień.pdf 278 KB
KFS_2025_2_aktualizacja w kwietniu
KFS_2025_2_aktualizacja w kwietniu.zip 566 KB
Wytyczne do Priorytetów z rezerwy KFS w 2023 roku
Wytyczne do Priorytetów z rezerwy KFS w 2023 roku.pdf 53 KB
Informacje o publikacji dokumentu